הסכסוך כמרקחה – עצור! גבול לפניך?

יהודה ושומרון/ הגדה המערבית, ישראל?
במלחמת העצמאות, בזמן שישראל נאבקה על קיומה, השכנות הערביות החלו בנגיסה משטחי הארץ החדשה. ירדן פלשה מערבה מנהר הירדן והגיעה עד ירושלים, עיראק פלשה גם היא מערבה מנהר ירדן וכבשה את כל אזור הרי השומרון, ואילו מצרים כבשה את הרי יהודה וחברון והגיעה לירושלים מהצד הדרומי שלה. בסוף מלחמת העצמאות, כאשר ישראל חתמה על הסכמי הפסקת האש (הסכמי רודוס), נוצר בשטח רצץ טריטוריאלי שהיום אנו מכנים אותו בשם "יהודה ושומרון" (השטחים).

בשנות המנדט הבריטי (1918-1947) השימוש במנוח "הגדה המערבית" התייחס לשטח שנמצא ממערב לנהר הירדן ועד חוף הים התיכון. כאשר השטח היה בשליטה ירדנית (1949-1967) הוענק לו השם "הגדה המערבית" בעקבות קביעת קווי הפסקת האש בין ירדן לישראל. הכינוי "יהודה ושומרון" נקבע לאחר מלחמת ששת הימים על מנת להתנתק מהמונח הירדני "הגדה המערבית". זאב ז'בוטינסקי, מכונן הציונות הרוויזיוניסטית כתב פעם שיר שלימים שלמה ארצי ביצע בשם "שמאל הירדן". הפזמון, שהפך לציטוט חובה בכל בית ימני בייתרי, מצוטט עד היום בחוגי הימין הקיצוני כאשר נושא הגדה המערבית עולה: "שתי גדות לירדן – זו שלנו, זו גם כן". בשנת 1950 ירדן סיפחה את שטחי הגדה המערבית אליה באופן סופי. הסיפוח זכה להכרה ע"י בריטניה ופקיסטן, אך שאר מדינות העולם הביעו התנגדות למהלך ואף הליגה הערבית איימה בגירוש הממלכה הירדנית מהאיחוד בשל הצעד החד צדדי שהיא ביצעה.

ביוני 1964, הוקם הארגון לשחרור פלסטין (אש"ף) ביוזמת מדינות ערב. הפליטים הפלסטינים שהתרוצצו במדינות ערב עוד מימי מלחמת השחרור, היוו ערעור על הסטטוס קוו של המשטרים. ירדן לא גילתה אהדה מרובה לארגון, אך עם זאת הוא קיבל תמיכה רחבה בעולם הערבי. באמנת אש"ף, המסמך המכונן של הארגון, מוגדר מיהו פלסטיני ואף נטען במסמך כי לעם הפלסטיני זכות בלעדית על כל פלסטין (ארץ ישראל ע"פ תוכנית החלוקה מס' 181), וזכות זו תמומש אך ורק במאבק מזוין כנגד ישראל. בשנת 1967, לאחר  צעדים דיפלומטים רבים שלא צלחו, ישראל נאלצה לצאת למלחמת ששת הימים. בחמישי ביוני, בשעה 8:15, הושמעה בקשר מילת הקוד "סדין אדום" שהיווה את האות לפתיחת המערכה הצבאית. בגזרה הדרומית, ישראל ריסקה את הצבא המצרי וכבשה את סיני. בגזרה המערבית, טרם פרוץ המלחמה, ישראל ניסתה בכל כוחה להעביר מסרי פיוס לירדן שאין בכוונתה ליזום התקפה על שטחי הממלכה ביהודה, שומרון וירושלים המזרחית. הצינורות הדיפלומטים לא הניבו פירות וירדן הצטרפה למלחמה כנגד ישראל. במהלך שלושה ימי לחימה השתלטו כוחות צה"ל על אזור יהודה ושומרון, כולל ירושלים המזרחית, והכוחות הירדנים נסוגו אל מעבר לנהר הירדן. בתום ששת ימי הלחימה, ישראל קיבלה לידה את שטחי יהודה ושומרון, חבל עזה, רמת הגולן וסיני. שטחי "המדינה הפלסטינית" מוחזקים כעת בידי ישראל.

אחרי המפולת שחוותה ישראל במלחמת יום כיפור, קברניטי המדינה הבינו כי יש לאחוז בשטחים בצורה ממשית יותר ולא דרך הסכמים והבנות. ביום מן הימים, אם וכאשר הפלסטינים יצליחו להגיע להסכמי שלום מול ישראל ולקבלת מדינה משלהם, היא תוקם על שטחי יהודה ושומרון המתפרסים על 5,860 קמ"ר. לשני הצדדים, הישראלים והפלסטינים, ידוע ששם תוקם המדינה אך המחלוקת העיקרית עודנה ניצבת איתנה – איפה בדיוק יעבור הגבול של אותה מדינה. גבולות השטחים נמצאים ממערב לנהר הירדן וממזרח לקו הירוק. שטחי יהודה ושומרון כוללים גם את מזרח ירושלים, ולכן בראיה אסטרטגית חוקק "חוק ירושלים" הקובע כי שטחי מזרח ירושלים אינם כלולים בשטחי יהודה ושומרון.  חוק ירושלים היה הכנה להסכם עתידי מול הפלסטינים על הקמת אותה מדינה עתידית – במידה ותקום אחת, מזרח ירושלים עדיין תישאר בידי ישראל או לפחות ינוהל עליה משא ומתן בנפרד. על שטחי יהודה ושומרון חל משטר צבאי, כלומר, השטח מסופח לישראל אך הוא בחזקת שטח כבוש ולכן לא חלים בו חוקי מדינת ישראל אלא חוקים צבאיים.

img49324

במהלך השנים ניסו גורמים שונים לייצר פתרונות יצירתיים לבעיית הפליטים הפלסטינים על בסיס שטחי יהודה ושומרון. אחד מהם היה "פתרון שלושת המדינות" בו הייתה אמורה ממלכת ירדן לקבל את אזור יהודה ושומרון, מצרים את עזה וישראל מבחינתה הצליחה לפתור את בעיית הפליטים, קרי גלגול בעיית הפליטים על ירדן ומצרים. גלגול האחריות לשכנות הערביות לא צלח והנושא ירד מהפרק, פתרון אחר היה "האופציה הירדנית". שמעון פרס, דאז שר החוץ בממשלת שמיר, קידם הסכם סודי מול מלך ירדן בשם "הסכם לונדון". ההסכם קבע כי ישראל תעביר לירדן את שטחי יהודה ושומרון וירדן תשלוט על האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים, וכל זאת במסגרת הסכם שלום שיחתם בין שתי המדינות. עקב מחלוקות פוליטיות בתוך ישראל ופרוץ האינתיפאדה הראשונה, ירדן החליטה למשוך את הסכמתה ובמקביל הכריזה על ביטול כל זיקה לשטחי יהודה ושומרון. במילים אחרות, מנקודה זו והלאה, ירדן איננה מעוניינת להתערב שלא לצורך בגורל הפלסטינים בשטחים. במהלך הסכמי אוסלו, ישראל הכירה באש"ף כארגון המייצג של הפלסטינים, והעבירה לידיו את הסמכויות לשליטה בשטחי יהודה ושומרון בנושאי חינוך, תרבות, בריאות, רווחה, מיסוי ותיירות. בנושא הביטחוני, ישראל אישרה לאש"ף להקים גוף בטחוני פנימי אך חל איסור להקים צבא. הסכמי אוסלו חילקו את השטחים לשלושה חלקים: שטחי A  – שטחים בשליטה אזרחית וביטחונית של הרשות הפלסטינית, שטחי B – שטחים בשליטה אזרחית של הרשות הפלסטינית ושליטה ביטחונית של מדינת ישראל. שטחי C  – שטחים בשליטה אזרחית וביטחונית של מדינת ישראל.

A+B_benaim

במהלך תקופת ממשלת רבין, ישראל סבלה מהתקפות טרור מזויעות. כתוצאה מכך הוחלט להקים אזור חיץ אשר תפקידו להגן על היישובים בתוך הקו הירוק, וכאלה שקצת מעבר, מחדירת אוכלוסייה פלסטינית עוינת. רצח רבין קטע את נסכמי השלום וההוצאה לפועל של בניית הגדר. בשנת 2002, לאחר דיונים רבים ולחצים לוביסטים, החלו העבודות על גדר ההפרדה. אורך הגדר המתוכננת היה 790 קילומטר שהיו אמורים להבנות מטירת צבי בצפון מזרח ועד ים המלח בדרום מזרח. המטרה האסטרטגית של גדר ההפרדה הייתה בעצם קביעת הגבול הממשי – הגדר לא נבנתה על "הקו הירוק" אלא נכנסה אל תוך השטחים פנימה. הגדר החלה לספח חלקים גדולים משטחים, בתוכם גם כפרים פלסטינים, והרעיון המקורי של חציצה בין הישובים הערבים ליהודים התערבב עם ראייה פוליטית על השטחים עצמם. הגבול כפי שהכרנו באזור שטחי יהודה ושומרון היה ונשאר דינאמי ע"פ החלטות הממשלות המכהנות ולחצים בינלאומיים.

גדר ההפרדה

אודות הבלוג הזמני של עמותת מצו"ף

עמותת מצו"ף - מאגר ציבורי וניטור פדופילים.
פוסט זה פורסם בקטגוריה הסכסוך כמרקחה, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s