אסטרטגית העצירים המנהליים

מה הקשר בין שלושת הנערים החטופים בגדה, שביתת הרעב של העצירים המנהליים בבתי הכלא בישראל ודוברת משרד החוץ האמריקאי ג'ניפר סאקי

באוקטובר 2001, חודש לאחר שארה"ב עדיין מלקקת את פצעיה הפתוחים בעקבות פיגועי 11 בספטמבר, הקונגרס העביר את "חוק הפטריוט". סעיף 4 בחוק החדש מצמצם באופן דרמטי את המגבלות שהוטלו על רשויות אכיפת החוק ומאפשר להן לעצור מהגרים לפרק זמן בלתי מוגבל ואף לגרש באם הם חשודים בפעולות הקשורות בטרור. במקביל לחוק הפטריוט, במרחק "יריקה" מחופיה הקסומים של פלורידה, שוכן לו בסיס אמריקאי במפרץ גואנטנמו שעל אדמת קובה. בתוך הבסיס התמים לכאורה, יושב לו אחד ממתקני המאסר המחליאים ביותר שידעה האנושות. בתוך המתקן, המשמש את הפנטגון ו-CIA, יושבים מאתיים עצירים ביטחוניים ממדינות שונות ובהם בכירי ארגון הטרור העולמי אל קאעידה אשר ע"פ הפרסומים השונים עוברים עינויים שונים החל ממניעת שינה, הפשטה מלאה, חשיפה לטמפרטורות קיצוניות, הקרנת אור חזק ובהיר, השמעת מוזיקה רועשת וכלה בהתזת מים קרים, הצמדת סיגריות בוערות וכבילה בתנוחה עוברית.

אסירים בכלא

אסירים בכלא גואנטנמו

מעצר מנהלי מוגדר בחוק בלא מעט מהמדינות הדמוקרטיות ברחבי העולם. בישראל, כמו בשאר אותן מדינות דמוקרטיות, המעצר המנהלי משמש לכלוא אדם אשר המדינה העריכה כי הוא מאיים על שלום הציבור. בישראל כלואים כיום 189 עצירים מנהליים אשר על כולם נערכה ביקורת שיפוטית ע"י שופט של בית משפט הצבאי. לכל עציר ניתנת הזכות לערער על החלטת בית המשפט הצבאי בפני שופט בית הדין הצבאי לערעורים אשר כפוף לביקורת בית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ). השבוע בתזמון "מקרי" נפתחה מתקפה מתוזמנת אשר החלה בפרסום מודעה בעיתון "הארץ" מטעם נשות "מחסום WATCH" תחת הכותרת "עצורים ללא משפט שובתי רעב" ולווה בטור דעה של רוית הכט "רוב הישראלים טועים" וכתבה של רוני לינדר-גנץ על חוסר היכולת להגן על רופאים המשתתפים בהזנת עצירים בכפייה אשר עלולים להיתבע בהאג.

במאי השנה התארגנו מאות אסירים בטחונים בכלא רימון ופתחו בשביתה. איך אדם אשר נגזלו ממנו רוב זכויותיו יכול בכל זאת למחות? האסירים פתחו ב"שביתת רעב". שביתת רעב עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לגופו של השובת. בעת שאדם שובת רעב נגרמת פגיעה בכל תפקודיו-הגופניים והשכליים. בין היתר זה יכול לגרום למצב של היפותרמיה, כתוצאה מפיחות ריכוז הנתרן בפלזמה של הגוף. לרוב שובת הרעב צורך מים, מלחים וויטמין B1 כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים לאחר סוף השביתה. בג"צ כבר נתן את דעתו על הנושא וקבע כי שביתת רעב, אף כי בדרך כלל יכולה לשמש כאמצעי ביטוי לגיטימי של הפרט, איננה מהזכויות הניתנות לאדם בעת כליאתו משום שהיא פוגעת בניהול התקין של הכלא ומהווה שבירת כל המוסכמות.

כסא האכלה

כסא האכלה בכלא גואנטנמו

שביתת הרעב הראשונה בישראל נערכה בשנת 1968 ומאז ידענו לא מעט. שביתות הרעב לרוב מסתיימות לטובת השובתים בשיפור תנאי מעצרם או שחרורם. באוגוסט 2004, 4,000 אסירים פתחו בשביתת רעב בתביעה להקלת תנאי מאסרם, בין היתר דרשו החזרת טלפונים לאגפים, הרחבת ביקורי משפחות והפסקת חיפושים. באפריל 2012, 1600 אסירים פתחו בשביתת רעב ותבעו לשחרר אסירים מבידוד, לספק להם גישה להשכלה גבוהה ולהפסיק לעשות להם חיפוש גופני בעירום. העצירים המנהליים הבינו כי שחרורם תלוי אך ורק בקיבתם: ח'דר ענאן נעצר בדצמבר 2011, שבת רעב 66 יום ושוחרר, סאמר עיסאווי שבת רעב 210 יום (לסירוגין) ושוחרר, איימן שרואנה, מחמוד אל-סרסק, הנא שלבי, חסן ספדי, ג'עפר עז-אלדין, טארק קעדאן – כולם שבתו רעב ושוחררו.

על רקע שביתת הרעב של עשרות עצירים מנהליים פלסטינים, עבר השבוע (בקריאה ראשונה) במליאת הכנסת החוק המאפשר הזנה בכפייה של אסירים. ההצעה, המוגדרת כתיקון לפקודת בתי הסוהר, מסמיכה את נציב השב"ס לפנות לבית המשפט המחוזי ולבקש היתר להזין בכפייה אסיר השובת רעב אם בדיקה רפואית הוכיחה שנשקפת סכנה חמורה לבריאותו. בדברי ההסבר להצעה נכתב: "שביתות רעב של אסירים הן תופעה מוכרת שחוזרת על עצמה במציאות הישראלית במשך השנים, לשם קידום תכליות שונות של ציבור האסירים השובתים. לעתים מתאפיינות שביתות הרעב בכך שמשתתפים בהן אסירים רבים, וכן בכך שחלק מן האסירים מתמידים בשביתת הרעב למשך פרק זמן ממושך, אשר בחלק מהמקרים מגיע עד כדי סיכון חייהם. מצב דברים זה מחייב גיבוש של דרכים ראויות ומתאימות לצורך התמודדות עם שביתות הרעב".

מחסום

ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, הזדעזע עד כדי כך מהאפשרות שאסירים יהיו מוזנים בכפייה עד שהוא שיגר מכתב לכל רופאי המחלקות הפנימיות וחדרי המיון אליהם מגיעים שובתי הרעב, והזכיר להם את האיסור לבצע הזנה בכפייה. ד"ר אידלמן אף דאג שההסתדרות תפעיל מוקד טלפוני לסיוע לרופאים המטפלים באסירים. "אתיקה רפואית גוברת על החוק", אמר אידלמן, "גם אם יחקקו את החוק שיחייב לעשות זאת – על הרופאים לסרב. במשטרים אפלים רופאים פעלו לפי חוקים ובניגוד לאתיקה וזה הביא לדברים הכי נוראים בהיסטוריה". אידלמן לא מציע אפשרות אחרת, הוא פשוט משתמש בכוחה של ההסתדרות הרפואית ובשיטות הפחדה כדי להשפיע על רופאים לא לשתף פעולה עם החוק.

רוית הכט כתבה ב"הארץ" כי "מרבית הישראלים אינם יודעים, ששלטון דמוקרטי מחייב משפט לכל אדם, גם לפושע השפל ולרוצח הנתעב, קל וחומר לזה שאין נגדו חשדות ברורים או ראיות מוצקות, ושישראל, בשימושה הנמהר, הקבוע, הסיטוני, במעצר מנהלי בשטחים, שאין לו אח ורע במדינות דמוקרטיות בעולם, מפירה את העיקרון הזה". אני בטוח שהאסירים בכלא גואנטנמו בקובה יתמכו בצורה נלהבת בדבריה של הכט, אך במבחן התוצאה הדברים הם ברורים וחייבים להיכתב – אסירים מנהליים הם לא אנשים שחנו באדום לבן או כאלה שמסרבים לשלם דו"ח תנועה. מדובר באנשים שכל יום שהם מסתובבים בחוץ יכולים להוביל לפגיעה נרחבת בשלום הציבור. באופן אישי אני סומך על כוחות הביטחון כאשר הם קובעים, ע"פ מידע מודיעיני, מי פצצה מתקתקת, את מי צריך להוציא "לחופשה" קלה בכלא הישראלי ואת מי צריך לחסל.

בעולם אוטופי, ארה״ב לא הייתה עומדת מאחורי מתקן הכליאה בגואנטנמו. ג׳ניפר סאקי, דוברת משרד החוץ האמריקאי, הייתה מתייצבת מול גדוד העיתונאים בגבעת הקפיטול ומצהירה באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי ארה״ב מתנגדת בכל תוקף לרמיסת זכויות העצירים. שביתות הרעב של האסירים קמו על מנת ליצור לחץ פלסטיני על ממשלת ישראל כדי להשיג את מבוקשם. לאחר שחוק הזנת האסיר בכפייה יעבור, ישראל תצליח לסטור לאסטרטגית הלחץ הפלסטיני ולהוציא את שביתות הרעב מהמשוואה. האסטרטגיה תחזור שנים אחורה ותעשה שימוש במהלכים פחות מוצלחים מבחינה סטטיסטית: חטיפת חיילים או גרוע מכך – חטיפת נערים. לא כל חטיפה מסתיימת כמו גלעד שליט, לפעמים זה יכול להיגמר כמו נחשון וקסמן.

אודות הבלוג הזמני של עמותת מצו"ף

עמותת מצו"ף - מאגר ציבורי וניטור פדופילים.
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s