פרשנות: כיפת ברזל – כישלון ידוע מראש

זוהי הייתה הכותרת לכתבתו של הפרשן לענייני ביטחון, יוסי מלמן, במרץ 2009 בעיתון 'הארץ'. בשביל כלי תקשורת כה מכובד כמו עיתון הארץ, זה קצת מבאס לשלוף דברים כאלה מהארכיון דווקא בשעה שכיפת ברזל גורפת הצלחות מכל העולם. באסה.

מלמן מתבסס על דוחו ה-59 של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, המתייחס לפיתוח מערכת ההגנה "כיפת ברזל" ומבקר את דרך קבלת ההחלטות של כיפת ברזל:

"ראש היחידה למחקר ופיתוח (להלן – מו"פ) שבמפא"ת, תא"ל ד"ר דני גולד, פעל שלא בהתאם להוראות משהב"ט כשהחליט באוגוסט 2005 על פיתוח "כיפת ברזל", קבע לכך לוחות זמנים והנחה על חפיפה בין שלב קדם-פיתוח שבסמכות מפא"ת לבין שלב פיתוח בהיקף מלא שאינו בסמכות מפא"ת, ובמקרה כזה נמצא בסמכות הרמטכ"ל, שהב"ט וממשלת ישראל. כל זאת בטרם אישרו גורמים מוסמכים אלה את הפרויקט. בנובמבר 2006 הנחה מפא"ת את רפאל להתחיל בפיתוח בהיקף מלא של "כיפת ברזל" כשבידי רפאל לא הייתה הזמנה לכך. זאת, לפני אישור צה"ל, שהב"ט והממשלה. באפריל 2007 הזמין משהב"ט מרפאל פיתוח והצטיידות ב"כיפת ברזל" לפני שצה"ל והממשלה אישרו את הפרויקט. משהב"ט לא ציין בהוראותיו בלשון ברורה את המונחים המשמשים אותו בניהול פרויקטים, כגון: פיתוח טלסקופי, פיתוח ספירלי, פיתוח מדורג, וכן תכנית הדגמה ומדגים טכנולוגי, ולא הגדיר את תכולות השלבים השונים שבפיתוחים מסוג זה. בכך התאפשר למפא"ת להנחות את רפאל להתחיל בפיתוח מלא של "כיפת ברזל" תחת הגדרה של פעילות קדם-פיתוח. עד לפברואר 2007, המועד שבו החליטו ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושהב"ט, עמיר פרץ, כי "כיפת ברזל" היא המענה לירי רקטות קצרות טווח, צה"ל לא השלים את עבודת המטה הכוללת בנושא הגנה אקטיבית כנגד רק"ק קצרות טווח הדרושה לאישור הפרויקט ולא קבע עמדתו בנושא. עובדה זו לא צוינה על ידי צה"ל בפני ראש הממשלה בפברואר 2007 בדיון שבו השתתף סגן הרמטכ"ל."

כיפת ברזל

כיפת ברזל

צל"ש או טר"ש

"הדרישות הראשוניות של מפא"ת ממפתחת המערכת הביאו לכך שמלכתחילה היה ברור שהיא לא תוכל להתמודד עם רבים מהאיומים אליהם יועדה" כתב מלמן והוסיף "למעשה כל הורתו של מיזם "כיפת ברזל" בחטא. משום שפקיד אחד במפא"ת, ראש היחידה למחקר ופיתוח, תא"ל ד"ר דני גולד, "נטל לעצמו סמכויות של הרמטכ"ל, שר הביטחון וממשלת ישראל, בטרם אישרו גורמים מוסמכים אלה את הפרויקט" (ציטוט מדו"ח מבקר במדינה). במילים אחרות הפקיד גולד החליט בעצמו וציפצף על הרמטכ"ל, שר הביטחון והממשלה כולה. בהמשך הכתבה מלמן כותב על היכולות המבצעיות של כיפת הברזל "מפא"ת איפיינה והגדירה למפתחת – רפא"ל – דרישות שגרמו לכך שמלכתחילה ביצועיה של מערכת כיפת ברזל יהיו עלובים. לדוגמא, כיפת ברזל לא תוכל להתמודד עם האיום של רקטות שנורות מבית להיא לאשקלון במסלול שטוח (13.2 ק"מ). וזאת משום שזמן המעוף של הגראד הוא 30 שניות. כלומר טווח המינימום של כיפת ברזל הוא כלל לא 4.5 ק"מ, כמו שטוענים ברפא"ל אלא ארוך יותר וספק אם המערכת תוכל ליירט קסאמים." כתב מימן בכתבתו וחתם עם מסקנה לגבי ראש המחקר ופיתוח דני גולד "כבר עתה אנו יודעים שבעצם מדינת ישראל הולכת לבזבז מיליארד שקלים?  עלות הפיתוח של כיפת ברזל?  כשהיא יודעת שהמערכת לא יכולה לתת מענה לאיומים שבגללם מפתחים אותה. במדינה מתוקנת האחראים למחדלים לחריגות, לנהלים הבלתי תקינים, להחלטות הכושלות ולסחבת ובראשם ראש מפא"ת שמואל קרן, ראש המחקר ופיתוח דני גולד היו ממהרים להתפטר ולא יש לפטרם."

יוסי מלמן ומבקר המדינה מעבירים ביקורת על אותו פקיד במפא"ת (מנהל פיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגית) שפשוט הלך על צל"ש טר"ש – או שהוא מצפצף על כולם וחותר לפיתוח המערכת או שהוא נשמע לבירוקרטיה הישראלית. למזלנו לאותו פקיד, ד"ר דני גולד" יש אשכים מברזל ועל כן את הצל"ש הוא הרוויח ביושר. תודה דני.

אודות הבלוג הזמני של עמותת מצו"ף

עמותת מצו"ף - מאגר ציבורי וניטור פדופילים.
פוסט זה פורסם בקטגוריה ביטחוני, כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s