ישראל ופשעי מלחמה

ריצ'ארד גולדסטון, מחבר דוח גולדסטון המפורסם על מבצע "עופרת יצוקה", פרסם בשנת 2011 מאמר בוושינגטון פוסט. יש כאלה שקראו לזה מאמר התנצלות, אחרים אמרו שחייו אחרי הדוח לא היו אותו דבר והמאמר היה פחות בשביל ישראל והעולם ויותר בשביל גולדסטון ומשפחתו. למרות שמועצת זכויות האדם פועלת בצורה אנטי ישראלית מובהקת ומעל 60% מהדיונים שלה מתרכזים בסכסוך הישראלי פלסטיני ומתעלמים בבוטות משאר העולם, המאמר של גולדסטון הוא אחד ממאמרי ההסברה החשובים הקשורים לאותה מועצה שקוראת היום להקים ועדת חקירה כנגד ישראל.

כיום אנחנו יודעים הרבה יותר על המלחמה שהתנהלה בעזה בשנת 2008 מאשר כשעמדתי בראש המשלחת לבירור העובדות של מועצת זכויות האדם של האו"ם שהולידה את הדוח המפורסם – דוח גולדסטון. אם הייתי יודע אז מה שאני יודע היום, דוח גולדסטון היה מסמך שונה. הדוח הסופי של הועדה שנכתב ע"י מומחים עצמאיים – בראשות השופט הניו יורקי לשעבר מארי מקג'וון דיוויס, שהתבססו על דוח גולדסטון מצא כי "ישראל הקדישה אמצעים משמעותיים לחקור יותר מארבע מאות האשמות להתנהגות בלתי הולמת בעזה" ואילו "למעשה הרשות (כלומר חמאס) לא ערכו שום חקירה על ירי הטילים וההתקפות הרצחניות נגד ישראל". הדוח שלנו מצא עדויות לפשעי מלחמה פוטנציאלים ו"פשעים אפשריים כנגד האנושות" הן מהצד הישראלי והן מצד חמאס.

הפשעים שבוצעו לכאורה ע"י חמאס היו מכוונים ללא ספק – הרקטות שלו כוונו בכוונה וללא הבחנה לעבר מטרות אזרחיות. האשמות שהופנו כלפי ישראל התבססו על מותם ופציעתם של אזרחים במצבים שבהם למשימת בירור העובדות שהייתה מוטלת עלינו לא הייתה שום ראייה שממנה ניתן להסיק מסקנה סבירה אחרת. בזמן שהחקירות שפורסמו ע"י הצבא הישראלי הכירו בדוח הסופי של האו"ם ונתנו תוקף למספר תקריות שחקרנו בחשד למעשים פרטניים של חיילים, הם גם הצביעו על כך שאזרחים לא היוו כלל מטרות צבאיות. לדוגמה, ההתקפה הקשה ביותר שדוח גולדסטון התמקד בו היה הריגת 29 חברי משפחה אל-שמעוני בביתם. הפגזת הבית הייתה ככל הנראה כתוצאה מפרשנות שגויה של קריאת תמונת מזל"ט, והקצין שהורה על ההתקפה נמצא תחת חקירה. למרות שהחקירה נמשכת זמן רב, זה נראה כי ישנו תהליך ראוי בנושא, ואני בטוח שאם בסופו של התהליך הקצין ימצא אשם ישראל תמצה עמו את הדין. מטרות החקירות הללו, כמו שתמיד אמרתי, הן להבטיח לקיחת אחריות על מעשים לא תקינים, לא במחשבה שנייה עם היתרון של בדיעבד. קצינים בשטח מתמודדים עם החלטות קשות.

בעוד אני מברך על החקירות הישראליות בנוגע לטענות שעלו בדוח, אני חולק את אותן חששות של מחברי הדוח הסופי על כך שישנם מספר חקירות ישראליות שטרם החלו אך כבר הגיעו למסקנה, ועל כן יש לבצע את אותן חקירות בפורום ציבורי. למרות העדויות הישראליות שיצאו לאחר פרסום הדוח, הדבר אינו שולל את האובדן הטראגי של חיי אדם. אני מצר על כך שבמהלך בדיקת העובדות לא הוצגו בפנינו הראיות המסבירות את הנסיבות בהן אזרחים בעזה היוו מטרה, בגלל שסביר להניח שהדבר היה משפיע על ממצעי הדוח לגבי התכוונות ופשעי מלחמה. חוסר שיתוף הפעולה של ישראל בחקירה גרם לכך שלא יכולנו להצליב את המידע ולהפריד את מספר האזרחים שנהרגו ממספר אנשי חמאס שחוסלו. נתוני צה"ל לגבי מספר ההרוגים היה די זהה למספרים שפרסם חמאס (למרות שחמאס מעוניין לנפח את מספר הלוחמים שלו).

כפי שציינתי בעבר, הייתי מברך על שיתוף פעולה ישראלי. מטרתו של דוח גולדסטון מעולם לא הייתה להוכיח איזו מסקנה מתבקשת כנגד ישראל. אני התעקשתי על שינוי התפיסה שאומצה ע"י מועצת זכויות האדם כנגד ישראל. תמיד אמרתי בבירור שלישראל, כמו כל מדינה ריבונית אחרת, יש את הזכות והחובה להגן על עצמה ועל אזרחיה מפני התקפות מתוכה ומחוצה לה. ישנו דבר שלא יוחס לו מספיק חשיבות – העובדה שהדוח שלנו הצביע בפעם הראשונה על מעשי טרור בידי חמאס אשר נחקרו וגונו ע"י האו"ם. קיוויתי שחקירתנו, שכללה בתוכה את כל ההיבטים של הסכסוך בעזה, תגרום לעידן חדש ושינוי תפיסתי במועצת זכויות האדם של האו"ם, שהיסטורית ההחלטות שלה כנגד ישראל איננה מוטלת בספק.

יש שסברו כי הדרך בה פעלנו לא עמד בסטנדרטים משפטיים. יש להבהיר כי תפקידנו לא היה לבצע הליך שיפוטי או מעיין שיפוטי. לא חקרנו שום פעילות פלילית של אדם ספציפי בישראל, עזה או בגדה המערבית. ההמלצות שלנו התבססו על הדברים שהונחו לפנינו ולמרבה הצער ממשלת ישראל לא שיתפה איתנו פעולה ולא סיפקה שום ראיות סותרות. ואכן, ההמלצה העיקרית הייתה שכל צד צריך לחקור, בשקיפות ובתום לב, את האירועים אליהם התייחסנו בדו"ח. השופט מקג'וון מצא כי ישראל עשתה זאת בצורה משמעותית, חמאס לא עשה דבר.

יש שסברו שזה אבסורד לצפות מחמאס, ארגון שיש לו מדיניות להחריב את מדינת ישראל, לחקור את מה שלדעתנו הם פשעי מלחמה חמורים. תקוותי הייתה, גם אם היא לא מציאותית, שחמאס יעשה זאת, במיוחד אם ישראל מבצעת בעצמה חקירות בנושא. לכל הפחות, קיוויתי שלנוכח הממצאים על פשעי המלחמה, חמאס יצמצם את התקפותיו. לצערי, זה לא היה המקרה. מאות רקטות ופגזי מרגמה כוונו לאזרחים בדרום ישראל. למרות שמעטים מאוד נהרגו מהפצצות חמאס מעזה, אין זה אומר שיש להקל ראש בפשע. מועצת זכויות האדם צריכה לגנות את המעשים המתועבים הללו בצורה החריפה ביותר.

בסופו של יום, הבקשה לחקור את חמאס הייתה טעות ארגונית. כך גם נכון לגבי המועצה לזכויות אדם שהייתה צריכה לגנות את הרצח בדם קר בו נטבחו זוג ישראלים ושלושת ילדיהם במיטותיהם. אני ממשיך להאמין בגורמים המקיימים ומיישמים את החוק הבינלאומי בזמן עימותים ממושכים וקטלניים. הדוח שלנו הוביל למספר מסקנות ושינוי מדיניות, כולל אימוץ פרוצדורה ישראלית חדשה להגנה על אזרחים במקרים של תקיפה באזורים מיושבים והגבלת השימוש בזרחן באזורים אלו. הרשות הפלסטינית קיימה חקירה עצמאית בנוגע לטענותינו לפגיעה בזכויות אדם – חיסולים, עינויים ומעצרים בלתי חוקיים – שבוצעו ע"י פת"ח בגדה המערבית, במיוחד כנגד אנשי חמאס. רוב האשמות הללו אושרו בחקירה. למרבה הצער, לא היה שום מאמץ מצד חמאס בעזה לחקור את הטענות שהופנו כלפיו בפשעי מלחמה ופשעים אפשריים כנגד האנושות.

בשורה התחתונה, דיני עימות מזוין חלים גם על ישות שלטונית כמו החמאס וגם על צבא לאומי. חיוב אותה ישות שלטונית לכבד את אותן עקרונות, ולעמוד לחקירה כאשר היא כושלת בכיבודן, זה אחד מהאתגרים המשמעותיים ביותר העומדים בדיני עימות מזוין. רק במידה וכל הצדדים בסכסוך יעמדו בסטנדרטים הללו אנחנו נוכל להגן על אזרחים שבעל כורכם נקלעים לאזורי מלחמה.

לינק למאמר המלא של ריצ'ארד גולדסטון כפי שפורסם באפריל 2011 בוושינגטון פוסט

ריצ'ארד גולדסטון

ריצ'רד גולדסטון

אודות הבלוג הזמני של עמותת מצו"ף

עמותת מצו"ף - מאגר ציבורי וניטור פדופילים.
פוסט זה פורסם בקטגוריה ביטחוני, כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s