סרטון הטייס הירדני – מזויף!

הסרטון בו נראה הטייס הירדני נשרף למוות – מזויף. לאחר שביצע מספר פעולות בימוי יזומות מול הבמאי, הטייס הירדני קיבל 'פרס': מוות מהיר וללא ייסורים.

המדינה האסלאמית (דאע"ש) העלתה השבוע לרשת סרטון בוא נראה כי הטייס הירדני, מועאז אל-כסאסבה, הוצא להורג בדרך אכזרית למדי: נשרף למוות. כעת מתברר כי אותו סרטון, אשר עורר את זעמם של הירדנים על המדינה האסלאמית ואף איחד אותם יחדיו, מזויף. מומחי וידאו שניתחו את הסרטון מוכיחים כי ניכר חוסר מקצועיות לא קטן במהלך הכנת הסרטון שהצליח לזעזע את העולם. 

למה המדינה האסלאמית מביימת הוצאה להורג?
כאשר מציתים אדם (ואין שום דרך קלה לכתוב את זה), לא ניתן לצפות את התנהגותו. האם הוא ישכב על האדמה ולא יזוז או שמא יפשוט את בגדיו וירוץ מצד לצד. במאי המדינה האסלאמית רצה שהטייס הירדני יתהלך על רגליו בתוך ה'כלוב', מצד לצד, עד שבשלב מסוים הוא ייפול על ברכיו ויתמוטט. הטייס הירדני אכן הקשיב להוראות הבימוי המדויקות של הבמאי וביצע אותן לשביעות רצונו. לאחר מכן, כאשר הוא על ברכיו, קיבל הטייס הירדני את ה"פרס" כאשר אחד הטרוריסטים ירה בו בעזרת אקדח בחלק הימני של המצח.

איך אפשר לדעת שהסרטים האלה מבוימים?
לא צריך להיות צרכן תקשורת אובססיבי כדי לזהות את הטרור המבוים היטב של המדינה האסלאמית, המשתמשת בתקשורת ככלי ליצירת מניפולציות ולהעברת מסרים כמו אחרון הפוליטיקאים. בסרטון המלא, נראה הטייס הירדני צועד אל עבר הכלוב בכוחות עצמו (בהילוך איטי) כאשר חיילי המדינה האסלאמית עומדים בשורה מסודרת ולא מתערבים כלל. הטייס עומד במרכז ה'כלוב', עם בגדיו הספוגים כביכול בנוזל דליק, וממתין להוצאת גזר הדין. בסרטוני עריפת הראש התגלה לנו בדיעבד כי הטרוריסטים היו מצטלמים עם השבויים מספר פעמים מול המצלמה (ללא כל פגיעה ממשית בהם) וכך הם הצליחו ליצור אשליה של שבויים קרי רוח הממתינים למותם.

איך אפשר לזייף אש?
כיום, באמצעים הנגישים לכל אחד עם סרטוני הסברה בחינם, ניתן לזייף כל דבר בצורה מושלמת שאינה מעוררת כל חשד. כאשר מצלמים סרט הוליוודי, עובדים עליו טובי הגרפיקאים ומומחי האפקטים שבועות שלמים כדי ליצור את המראה המושלם. ומה עושים טרוריסטים? 
מסתדרים עם מה שיש. להלן דוגמה ללהבה שתלווה אותנו לאורך ההסבר

 

ההוכחות לסרטון המזויף

1. הלפיד להדלקת הכלובהטרוריסט שהצית את הטייס הירדני עשה את זה באמצעות לפיד העשוי מקרטון קשיח. בזמן שהטרוריסט עומד עם הלפיד, האש בוערת לאורך הקרטון אך עם זאת, היא אינה משחימה אותו. מומחי וידאו טוענים כי אותו טרוריסט עמד עם לפיד מכובה ואת האש הוסיפו בצורה ממוחשבת לאחר מכן.
Jordanian_pilot_torch

2. שביל ההדלקה – בסרטון רואים את הטרוריסט מצמיד את הלפיד לרצפת החול, מה שישר גורם  לחומר הדליק הספוג בחול לרוץ במהירות אל עבר הכלוב תוך כדי שעשן לבן אופף אותו. בפועל, כדי לבצע את ה"תרגיל" ללא אפקטים, אותם טרוריסטים היו זקוקים למשטח נקי שיכול להכיל בתוכו את הנוזל הדליק לאורך כל המסלול. כמו כן, עשן מגיע כתוצאה משרפת חומר מסוים ולא באופן ספונטני ישירות עם היווצרות האש. שביל האש והעשן נוצרו בצורה ממוחשבת ודי גרועה ע"י "חול שמן" (Fatty sand) שתפקידו 'לסמן' את המקום בו אנו רוצים שהאש תבער על הקרקע (בנקודה זו, הפרוקטובלוג מקווה שמומחי הפירוטכניקה והאפקטים הממוחשבים בדאע"ש לא ימצאו את מותם עקב הפוסט הנוכחי). ממשיכים.
Jordanian_pilot_accelerant.2

3. פוזיציית הטייס בתוך הכלוב המזויף– הטייס עומד במרכז הכלוב כאשר ידיו מונחות על פניו והוא ממתין בסבלנות למותו. חדי העין ודאי הבחינו שהוא עומד במרכז ה'כלוב', דורך על צורת X המוקפת בעיגול, ונדלקת כאשר האש מנגחת את ה'כלוב'. בעולם האפקטים אותו X נקרא 'דוקרנים' (Spikes). אותם דוקרנים מסמנים לאנשי האפקטים איפה למקם את הבובה והיכן השחקן צריך לעמוד כדי ליצור המשכיות תנועתית בצילום. ניתן לראות כי הטייס עומד במדויק באותה נקודה אשר מסמלת היכן יהיה ממוקם ה'כלוב' שיתווסף לאחר מכן בצורה ממוחשבת.
Jordanian_pilot_spike (1)

4. הלהבות המתפרצות – גופו של הטייס אינו דליק, אלא ספוג בחומר דליק. מעבר לאותו חומר, שכביכול כבר נמצא על רצפת ה'כלוב', אין שום דבר שיאיץ את הבערה. הטייס הירדני כביכול עולה בלהבות אך אלה אפקטים ממוחשבים בלבד. בנוסף לכך, להבות בגודל כזה יוצרות גלי חום שאמורים לטשטש את התמונה. כפי שניתן לראות למטה, אין שום גלי חום – לא על הכלוב הממוחשב ולא על דמויות הטרוריסטים המשקיפים על הטייס הבוער מרחוק.
Jordanian_pilot_no_distortion

5. השיער והעור עמידים לאשהאש שכביכול מכלה כעת את הטייס על כל בגדיו הספוגים בחומר דליק איננה מגיעה לגבו. שיערו אינו נפגע כלל ועורו נראה כעמיד בפני הלהבות. האם אפשר לעשות אפקט של עור אדמומי ושלפוחיות?  בהחלט כן. האפקטים במדינה האסלאמית הם לא ברמת המקצועית הנדרשת לסרט מסוג זה, אך מצד שני, הם גם לא צריכים להיות. הרי מה הסיכוי שמישהו בעולם המערבי יצלול לפרטים ויבחן אותם. התקשורת עסוקה ב'לפחד' מאשר ב'לנתח'.
Jordanian_pilot_not-burned.1 (1)

5. התנגשות הלהבות והכלוב המדומהבשלב מסוים, איש האפקטים (שעתה ראשו בטח כבר נמצא מגולגל באיזה ואדי), התרשל בתפקידו ולא הבחין שאפקט הכלוב המדומה נשבר בעקבות אפקט הלהבות. 
Jordanian_pilot_not_burned.6

6. רצפת האשלמרות שמלבד ה-X הדליק עם העיגול מסביב שהיה על החול, לא היה שום מאיץ נוסף שיכל לגרום לאש לבעור בצורה כה מסיבית,  ניתן לראות כי האש מכלה משהו בלתי ידוע. נניח משהו כמו – אפקט ממוחשב. חדי העין ודאי יבחינו שוב בהתנגשות הלהבות והכלוב המדומה בתקרת הכלוב מה שמחזק רק את הטענה שמעולם לא היה כלוב, או להבות, באותו הזמן.
Jordanian_pilot_fake_flames.1 (1)

*********************************************************
זהירות, התמונות הבאות עלולות להיות קשה לצפייה. התמונות הוקטנו. על מנת לצפות בגודל המלא יש ללחוץ על התמונה עצמה
*********************************************************

7. פצע הירייה – לאחר שהטייס הירדני ביצע את הוראות הבימוי, הוא נורה ע"י הטרוריסטים. בתמונה הבאה ניתן לראות כי בצידו הימני של מצחו יש עור ורדרד (מסומן בחץ ירוק). האזור, ככל הנראה, נורה ע"י הטרוריסטים כמובטח לטייס, לאחר שהאחרון מילא את ההוראות לשביעות רצונם.
Jordanian_pilot_bullet_wound.1 (1)

8. דימום מסתורי – לאחר הירי, פורץ מפרצופו של הטייס דימום (ניתן לראות באזור הפנים, מסומן בחץ אדום). אותו דימום אינו יכול היה להתרחש כתוצא מה'שריפה' אלא רק מטראומה חיצונית נוספת.
Jordanian_pilot_bullet_wound.2

לאחר רציחת הטייס, גופתו אכן נשרפה. אך עם זאת, הזוועה שהוצגה כביכול על ידי ארגון המדינה האסלאמית היה פרי דמיונם של הטרוריסטים המניפולטיביים שהצליחו להמציא מחדש את הטרור ההוליוודי.

(למען הסר ספק, פוסט זה נכתב בהשראת הבלוג של תומס ויקטור. הגלוי הראשוני אינו שייך לפרוקטובלוג, אך עם זאת, הפרוקטובלוג עומד מאחורי כל מה שנכתב בפוסט)

אודות הבלוג הזמני של עמותת מצו"ף

עמותת מצו"ף - מאגר ציבורי וניטור פדופילים.
פוסט זה פורסם בקטגוריה המדינה האסלאמית, תקשורת, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על סרטון הטייס הירדני – מזויף!

 1. רונן הגיב:

  זה מה שקורה כשעורכים הוצאה להורג ב – Fiverr

 2. קרן אברהם הגיב:

  תקלות נוספות:

  הכלוב מונח על החול. כך שהטייס היה יכול להפיל אותו הצידה או אפילו להרימו ולעבור מתחתיו. היה יכול לקבל ירייה על זה אבל עדיין עדיף משריפה.

  הוא היה יכול לערבב את החול על מנת לכבות את השריפה ולא עשה זאת.

  ההשקעה בכלוב גבוהה ללא תחתית!

  הקול של המצית שמדליקים בו את הלפיד, נשמע מאוד גבוה יחסית
  לשאר הוידאו.

  למה הטייס לא הוריד את הבגדים הרטובים בדלק. החול לא היה שורף אותו. היה גם מחזיק בכלוב מלמעלה והאש מהחול לא הייתה מגיעה. לפחות היה יכול לנסות. כל בן אדם היה מנסה לכבות את האש או לפחות לברוח ממנה.

 3. someone הגיב:

  במחשבה שנייה, לעורך האתר – אני חוזר בי על התגובה הקודמת, המאמר לא הועתק מהבלוג של ויקטור. עכשיו ראיתי בעצמי. זו טעות שלי ואני מתנצל על כך.

 4. מתנה הגיב:

  בנוסף לכך שהסרטון עבר עריכה ואפקטים ברמה גבוהה מאוד.

 5. דוד הגיב:

  אם הם לא כל כך מקצוענים בעניין האפקטים אז סביר להניח שהם בטח לא תכננו לזייף את הצל של אחד הסורגים מהכלוב על שפיץ נעלו הימנית של הטייס בתמונה שבה הוא שם ידיים מול הפנים לפני שהאש מגיעה אליו. בכל זאת הוכחות טובות שזה מזויף אבל עדיין בעניין הצל… אז לא בטוח שהכלוב הולבש אח"כ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s